17 Temmuz 2017 Pazartesi

Profesyonel web yazilimi

Merhaba bu makalemizde profesyonel web yazılım hizmeti almak isteyen kuruluş veya şahıslar için dikkatli olması gereken birçok durumu açıkladım.

Profesyonel web yazilimi hizmeti alırken neye dikkat etmeliyim?

Profesyonel web yazılım hizmeti alırken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır.

  • Web yazılım hizmeti profesyonel, tecrübeli kişilerden alınmalıdır. Çünkü web yazılım yapısı gereği yıllarca hizmet etmesi için programlanır. Eğer yazılım aşamasında geleceğe dönük kodlama yapılmazsa belirli bir zamandan sonra geliştirilmesi durur. Bu tip kodlamalarda kodu yazan kişiye mecbur kalırsınız çünkü standartlar gözardı adilir, standarların gözardı edildiği bir yazılımı farklı web programcıları geliştirmekte zorluk yaşar, ya geliştiremez yada uğraşmak istemez veya daha kötüsü geliştirmek için fahiş ücret ister.
  • Kısır yazılım yada geliştirilebilir kodlama tercihi yapmalısınız. Geliştirilebilir yazılım, standartların uygulandığı, takım çalışması sırasında yada başka yazılımcıların yazılımı ele aldığı zaman sorun çıkartmadan çalışabileceği yapılardır. Siz programı yapan ajansla ilişiğinizi kesseniz bile başka bir profesyonel web programcı tarafından gelişmesi devam ettirilebilir. Bunun önemi fazladır. Çünkü belirli zamanlarda yeni özellikler, güvenlik önlemleri, hızlandırma düzeltmeleri vb. yenilikler çıkmaktadır. Geliştirilemez bir web programı sadece kodlayıcısının geliştirebileceği, diğer web yazılımcının geliştirmek istediği vakit hatalar yaşayacağı web yazılım tipleridir.
  • Web programı yüksek maliyetli bir hizmet tipidir. Bu hizmeti almak istiyorsanız ne fahiş fiyatlara nede aşırı düşük fiyatlara itibar etmeyin. Örneğin üç firmadan fiyat teklifi aldınız bir tanesi 3.000 tl teklif sundu, bir tanesi 6.000 tl teklif sundu, birisi 1.500 tl teklif verdi buradan analmalıyızki bu yazılımın ücreti aşağı yukarı 3.000-6.000 tl arasıdır. Bundan yukarı veya aşağı ücretler %10 değişkenlik gösterebilir. Daha aşağı yada aşırı ücretlere kapılmayın.
  • İsteklerinizi güzel bir tarzda açıklayın. Web program yaptırırken ne istediğinizi muhakkak bilmeniz lazımdır. Arzu ettiklerinizi mükemmel bir şekilde aktardıktan sonra notlar alınacak ve fiyat teklifi sunulacaktır. Fiyat teklifi hazırlanırken bahsettiğiniz özelliklere dikkat edilerek bir ücretlendirme yapılacaktır. Fiyatlandırma oluşturulurken sizin basit gördüğünüz yada söylemeye değmez diye düşündüğünüz şeyler ücrete dahil edilmez. Sözleşme tamamlandığında artık o özellikleri istemeniz durumunda ya bir sonraki güncellemeye bırakılır yada yapılmadan proje bitirilir. Örneğin başımdan geçen bir olaydan bahsedeyim bir web program için anlaştık. Aktarılan bir veri kayıt yazılımıydı, aktarıldığı gibi projeye başlandı %80'lik kısmını tamamladım. Test etmeleri için firmaya gittiğimizde kötü bir süprizle karşılaştım. Meğer bu kayıtlar devlet kaynaklı bir sitenin veritabanından sorgulanması gerekliymiş, inceledim sitenin apisi yoktu. Proje iptal oldu. Sizde bu tür bir durumda kaporanızı kaybetmiş olursunuz.
  • Muhakkak sözleşme yapın. İş dünyasında şahıslar yada işletmeler sözleşme yapmadan adım atmaz. Sizde muhakkak isteklerinizi açıkça belirten bir sözleşme yaptırın. Yapılacak işleri, varsa örnek web siteleri içinde bulunduran detaylı bir sözleşmeyi muhakkak yapmalısınız.

 

Profesyonel web yazilimi hizmeti almak isteyenlerin yapacakları en büyük hatalar nelerdir?

  • Hataların ilk başında kurumsal web yazılım ajanslarıyla çalışmamaları gelir. Şirketlerin şikayet edilebileceği birçok kuruluş olmasına rağmen, bağımsız kişilere iş yaptıranlar. Bunu kanıtlamakta bile zorluk çekerler.
  • Fiyatına aldanma. Birkaç şirket ile konuşulduktan sonra hepsi yüksek deyip, gidip en az paraya yaptırayım mantığı yürütülür. Tabiki bu bir tercih meselesi ama şöyle bir düşünün ucuzmu, kalitemi. Ucuza yaptırdığınız bir web program sizi nasıl ileriye götürebilir.

Kaynak: Profesyonel web yazilimi - https://dogruwebtasarim.com

Profesyonel web yazilimi, istanbul Profesyonel web yazilimi, Profesyonel web yazilimi istanbul,Profesyonel web yazilimi firması, Profesyonel web yazilimi firmaları, istanbul Profesyonel web yazilimi firması, istanbul Profesyonel web yazilimi firmaları

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder